אולי דווקא עכשיו, להאט?

אולי דווקא עכשיו, להאט?

Tadmit-139

התקופה האחרונה הביאה רבים מאיתנו לחשוב מחדש על אורך החיים שלהם על מרוץ העכברים הממכר, תרבות הצריכה והחשש מההחמצה. בחברה המודרנית לעבודה קשה יש מוניטין חיובי “זה טוב לעבוד”, “העבודה משחררת”, “פרנסה זה חשוב”. רבים מבלבלים את העיסוק או משלח היד עם הייעוד האישי ולכן אין זה פלא שההתמכרות היא המחלה הסמויה של המאה ה-21.

מדוע אנחנו מתמכרים?

  1. אינטנסיביות- עבודה, לחץ, הצורך להרגיש יעילים ורצויים מצמצמים את כל התחומים האחרים ונותנים לחיים לעבור לידנו.
  2. בריחה מתחושת ריקנות- עבודה היא עולם תוכן שלם, היא מגיעה עם חיי חברה, עניין, תנועה וכמובן אותה תחושת הגשמה עצמית. כשהעבודה מסתיימת מתגנבת תחושה של ריקנות , כיוון שההגדרה העצמית כולה סובבת סביב העבודה. יחד עם זאת המכורים לעבודה לא בהכרח נהנים ממנה, הם עובדים כי הם צריכים לעבוד, לא כי הם רוצים, כאשר הם לא עובדים הם מוצפים ברגשות אשם וחשים חסרי תועלת.

התמכרות לעבודה וחיים איטיים

במחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב נמצא כ 16% מהאוכלוסייה המוגדרת “כמכורה לעבודה” חולקת מאפיינים אישיותיים נוספים של קפדנות, אחריות ואנרגיה שפוגשת סביבת עבודה המאפשרת לעבוד שעות רבות. כעת בצל המשבר העולמי של מגפת הקורונה רבים מאותם עובדים יאלצו ללמוד ליהנות גם מדברים אחרים.

קצת על תנועת ההאטה

מחאתו של הסופר קרלו פרטיני נגד הקמת סניף מקנדונלדס בפיאצה די ספניה אשר ברומא בשלהי שנות ה-80 היוותה את הבסיס לתנועת ההאטה שהחלה מתחום המזון והתרחבה לתחומים נוספים ביניהם גם אופנה. תפיסת העולם יוצאת נגד ההתנהגות האובססיבית המאפיינת את העולם המודרני ומקדמת רעיונות המאפשרים למצות את הזמן בצורה טובה יותר. התנועה שמה דגש על שיקול דעת, פעילויות קהילתיות, העדפה של כלכלה מקומית ושילוב כל אלו בחיים עתירי טכנולוגיה. באופנה איטית הדבר יבוא לידי ביטוי בייצור מקומי, סחר הוגן, בחירה בבדים טבעיים, שישמרו על איכותם לאורך זמן גזרות רופפות המעניקות תחושה של נינוחות וגוונים, שמקלות על הרכבת מלתחה, שעומדת במבחן הזמן.

המאמר נכתב ע”י רמה דוידזון אוצרת אופנה ישראלית ואופנת יד שניה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב pinterest
Pinterest

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן